ANTİKA SEHPA ALANLAR

Antikalar tarihte önemli kişi ya da önemli tarihsel döneme ait olabilmektedir. Ayrıca uzun yıllar süresince iyi bir şekilde korunmuş eski eşyalar giderek Antika değeri kazanabilmektedir. Eski eşyanın, eski bir objenin ya da eski bir eserin antika olarak kabul edilebilmesi için aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Antika eşyalar bulundukları döneme göre adlandırılırlar. Örnek vermek gerekirse, İngiliz antikası dediğimizde, Kral George ve Kraliçe Victoria dönemlerinde yapıldığı için onların adıyla anılabilir. Eski bir eşyanın antika olarak kabul edilebilmesi için yapıldığı yerin ve zamanın kanıtlanması gerekmektedir.

Eski Sehpa gibi değerli eşyalarda nerede yapıldığı, hangi fabrikada yapıldığı ya da hangi ustanın elinden çıktığı gibi üretim bilgisi belirten işaretler yer almaktadır. Bu durumda eski eşyanın bir antika olduğu ispatlanmış olur.

Yani üzerinde işaret bulunmayan antika ve eski eşyanın nerede ve ne zaman yapıldığı işin ehli gerçek antikacı uzmanlar sayesinde anlaşılmaktadır. Antika Sehpa uzmanları ve antika alıcıları malzemesine, modeline, renklere, yapımı sırasında kullanılan tekniklere ve ustalığa bakarak eserlerin gerçek antika olup olmadığını tespit etmektedirler.

Add a Comment